جراحی بینی شکسته

جراحی بینی شکسته

6 تیر, 1401 توسط drroudgari20
جراحی-بینی-شکسته.jpg

امروزه جراحی بینی یکی از پرطرفدارا ترین عمل های زیبایی است. اما همیشه عمل بینی یا رینوپلاستی ، جهت زیبایی انجام نمی شود ؛ بلکه گاهی علاوه بر زیبایی ، سلامتی افراد ، آن ها را به سمت انجام این پروسه می آورد ؛ بدین ترتیب است که جراحی بینی شکسته انجام می شود.

جراحی بینی شکسته

اگر بینی شما نیز در اثر حادثه ای ، دچار شکستگی شده و سلامتی و زیبایی شما را تحت تاثیر قرار داده است ، در ادامه این مطلب با ما باشید.

 • شکستگی بینی و عوارض آن
 • انحراف در بینی
 • تورم و کبودی در اطراف بینی ( در روزهای اولیه شکستگی )
 • آسیب به غضروف بینی
 • تنفس سخت و طاقت فرسا
 • عدم انجام فعالیت های ورزشی که نیازمند تنفس عمیق است.
 • قوز بینی
 • تاثیر در زیبایی ظاهری

علائم بینی شکسته :

 • کبودی زیر چشم
 • تورم صورت
 • کچ شدن بینی
 • خون دماغ
 • مشکلات تنفسی

دلایل بینی شکسته چیست ؟

بینی از برجسته ترین عضو های صورت است و به همین دلیل در مواقع بروز هرگونه آسیب همیشه در معرض بیشترین خطر است. زیرا دماغ از استخوان و غضروف تشکیل شده است و در موقع اثابت ضربه بی شک با برخورد این ضربه استخوان بینی یا میشکند و یا ترک برمیدارد. از علت های رایج شکستگی بینی که شما را به انجام جراحی بینی شکسته وا می دارد ، می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • ورزش هایی مانند فوتبال
 • دعوا
 • تصادف با وسایل نقلیه
 • برخورد با زمین

سپتوم کج :

شکستگی در بینی ممکن است سبب کج شدن سپتوم شود. این عارضه به این معنا است که در موقع برخورد ضربه با بینی ، دیواره ما بین دو سوراخ بینی انحراف پیدا کند و به یک سمت منحرف شود. به همین علت یکی از سوراخ ها را تنگ می کند و به مرور در تنفس فرد اختلال ایجاد می کند. برای برطرف کردن این عارضه بایستی تحت درمان با روش جراحی قرا بگیرید.

تجمع خون:

اکثرا خون بعد از شکستگی تجمع پیدا می کند و موجب می وشد پدیده هماتوم سپتوم به وجود بیاید که می تواند یک یا هر دو سوراخ بینی را مسدود سازد و درنتیجه به تخلیه با استفاده از روش جراحی نیاز است که کمترین میزان آسیب به غضروف وارد بشود.

جراحی بینی شکسته چه زمانی باید انجام شود؟

بعد از حادثه شکستن بینی ، لازم است هر چه سریع تر خود را به اورژانس برسانید ؛ در این صورت اگر مخاط خون در بینی شما جمع شده باشد ، دکتر بینی آن را تخلیه می کند. اما جهت انجام عمل ، عموما 4 الی 10 روز بعد ، عمل بینی شکسته انجام می شود. بعد از گذشت این بازه زمانی ، متقاضی به بهترین جراح بینی تهران مراجعه کرده و عکس و آزمایش های لازم را جهت انجام پروسه تهیه می کند.

روش جراحی بینی شکسته چگونه است؟

به طور کلی بینی به دو روش باز و بسته جراحی می شود ؛ روش باز جدید تر و دقیق تر از روش بسته است. اما انتخاب یکی از این روش ها بسته به آسیب ایجاد شده و تشخیص پزشک بستگی دارد. در بیش تر مواقع بینی به روش باز و با دسترسی کامل انجام می شود. در این روش پوست بینی از ناحیه کلوملا برش خورده و باز می شود ؛ سپس میزان آسیب بررسی شده و تغییرات اعمال می شود. پس از پایان ، پوست بینی به جای خود برگشته و بخیه می خورد.

در شکستگی بینی چه آسیب های تنفسی ایجاد می شود؟

گاهی شکستگی به دهلیز بینی ، آسیب تنفسی ایجاد می کند ؛ گاهی نیز مخروط سبب مشکل تنفسی است. همچنین شکستن استخوان بینی نیز سبب آسیب به راه تنفسی می شود. در ادامه هر یک از این مشکلات را توضیح می دهیم.

آسیب به مخروط و مشکل تنفسی

مخروط هوای ورودی به بینی را تمیز می کند. هنگامی که به این عضو از بینی آسیب می رسد ، سایز آن افزایش پیدا کرده و خود باعث مسدود شدن راه بینی می شود. این حادثه که معمولا در یکی از سوراخ های بینی اتفاق می افتد ، طی عمل جراحی بینی شکسته کوچک می شود. پزشک بافت داخلی یکی از سوراخ های بینی را جدا کرده و تنفس را مانند پیش از حادثه ، راحت می کند.

آسیب در دهلیز و مشکل تنفسی

ممکن است با افرادی که دهلیز بینی آن ها تنگ شده است ، رو به رو شده باشید. این حادثه به این گونه است که یکی از دیواره های جانبی بینی به سمت داخل منحرف می شود. عارضه مذکور ، نه تنها ظاهر بینی را نازیبا کرده ، بلکه قسمتی از راه تنفسی فرد را نیز مسدود می کند. بنابراین یک جراح بینی خوب در تهران ، جراحی بینی شکسته را انجام می دهد. طی این فرآیند دیواره جانبی را به سر جای خود برگردانده و آن را ثابت می کند. لازم به ذکر است که پس از این عمل ، بینی باید به مدت 10 روز گچ گرفته شود.

شکستگی استخوان بینی

در بعضی موارد استخوان بالای بینی که جداره جدا کنند منفذ بینی است ، به اطراف انحراف پیدا می کند. این ایراد ، نه تنها به ظاهر فرد آسیب می زند ، بلکه در تنفس نیز اختلال ایجاد می کند. بنابراین در چنین شرایطی ، جراحی بینی در جهت ترمیم راه تنفسی و از بین بردن انحراف ، انجام می شود.

جراحی بینی شکسته

آیا جراحی بینی شکسته ، نوعی عمل زیبایی است؟

گرچه عمل بینی شکسته ، جهت زیبایی نیز انجام می شود ، اما هدف اصلی در این پروسه فرم دهی به بینی نیست. در چنین مواردی پزشک و مراجعه کننده ، قصد درمان راه تنفسی و رفع انحراف ایجاد شده در بینی را دارند. بنابراین این عمل در حین زیبایی ، جراحی درمانی محسوب می شود. اما در صورتی که متقاضی درخواست فرم دهی جدا از رفع مشکل ظاهری بینی را داشته باشد ، می توان گفت که جراحی به نوعی زیبایی نیز محسوب می شود.

آیا هزینه عمل بینی شکسته را بیمه پرداخت می کند ؟

در پوشش هر بیمه ای که قرار گرفته باشید ، آن بیمه موظف است هزینه تمام موارد درمانی شما را پرداخت کند. از آن جا که عمل شکستگی بینی نیز روند درمانی دارد ، بیمه از آن حمایت می کند.

بیهوشی در جراحی بینی شکسته

از آن جا که عمل بینی ، جراحی سرپایی محسوب نمی شود ، دکتر عمل بینی جهت حفظ آرامش و سلامتی متقاضی در طول جراحی بینی ،  وی را به صورت وریدی یا عمومی بیهوش می کند. گرچه در بیشتر عمل های رینوپلاستی ، بیهوشی به صورت عمومی است ؛ اما در مواردی با توجه به تشخیص ایشان ، ممکن است بیهوشی وریدی نیز انجام شود. در صورت بیهوش شدن از راه عمومی ، فرد از طریق استنشاق ماده بیهوشی ، آن را به رگ های وریدی خود فرستاده و هوشیاری خود را از دست می دهد. در این روش متقاضی جهت تنفس نیاز به لوله ای دارد که از راه دهان به نای وارد می شود. در صورت بیهوشی وریدی حین جراحی بینی ، داروی آرامش بخش به مراجعه کننده تزریق می شود ؛ وی به خوابی عمیق رفته و در این هنگام پزشک بینی را به صورت موضعی بی حس می کند. در این روش فرد بدون کمک دستگاه تنفس خواهد کرد. در این روش گرچه بیهوشی سبک تر است اما ممکن است متقاضی صدای شنیدن چکش یا شکستن استخوان را بعد از خارج شدن از ریکاوری گزارش دهد.

پیشگیری از شکستگی بینی

همیشه گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است ، شخص می تواند با رعایت یکسری نکات بسیار ساده از بروز اتفاق جلوگیری کند و مانع از شکستن بینی خود شود

 1. استفاده از کفش هایی با کف آن ها لیز نباشد
 2. عدم استفاده از الکل و موالد مخدر
 3. در مواقع دوچرخه سواری و موتورسیکلت حتما از کلاه ایمنی استفاده کنید
 4. در زمان رانندگی بستن کمربند ایمنی را جدی بگیرید و کودکان خود را در صندلی های پشت بنشانید.

سخن آخر:

در صورتی که بینی شما در حادثه ای دچار انحراف و شکستگی شده است ، می توانید به بهترین جراح تهران ر مراجعه کرده و در صدد ترمیم آن برآید. یک دکتر عمل بینی خوب تهران با بررسی ساختمان بینی ، پروسه جراحی بینی شکسته و مراقبت های قبل و بعد از عمل را برای شما به طور کامل شرح می دهد. رینوپلاستی بینی شکسته با بازسازی ظاهر بینی و رفع آسیب تنفسی ، کیفیت بالای زندگی را به شما می بخشد.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

دکتر سارا رودگری در شبکه‌های اجتماعی


دکتر سارا رودگری در شبکه‌های اجتماعی