جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی

26 تیر, 1401 توسط drroudgari20
جراحی-انحراف-بینی.jpg

بینی ممکن است در اثر سانحه تصادف ، درگیری ، ورزش یا هر اتفاق دیگری دچار شکستگی و انحراف شود. همچنین گاهی انحراف بینی مادرزادی است. انحراف یا سپتوم کج بینی علاوه بر نامتقارن کردن چهره ، ممکن است سبب ایجاد مشکلاتی در دورن بینی نیز شود و در تنفس بیمار تاثیر بگذارد. بدین ترتیب در ادامه جراحی بینی جهت رفع سپتوم کج را مورد بررسی قرار می دهیم. در صورتی که شما نیز دچار چنین مشکلی شده اید ، توجه شما را به ادامه مطلب جراحی انحراف بینی جلب می کنیم.این عارضه طبق صلاحدید دکتر سارا رودگری ، بهترین جراح بینی تهران برای فرد متقاضی تشخیص داده شده و روند بهبود و درمان را در پیش می گیرد.

جراحی انحراف بینی

انحراف بینی چیست؟

سپتوم یا تیغه کج بینی ، جنس غضروفی یا استخوانی دارد. این سپتوم در واقع دیواره جداکننده دو حفره بینی است. هنگامی که در اثر فشار ، سپتوم بینی کج می شود ، یکی از دو حفره را تنگ می کند. بدین ترتیب فرد درگیر ، جهت رهایی از درگیری تنفسی و ایجاد تقارن در صورت نیازمند جراحی انحراف بینی می شود.

انحراف بینی در کدام قسمت بینی است؟

انحراف یا سپتوم کج در بینی ممکن است در قسمت های مختلف ایجاد شود و بسته به محل ایجاد مشکل ، بخش متفاوتی از بینی را درگیر کند. محل هایی که در اثر انحراف دچار آسیب می شوند ، شامل موارد زیر هستند:

انحراف در تیغه وسط

هنگامی که تیغه وسط یا جداره جداکننده بینی منحرف شده باشد ، قسمتی از یک حفره ها یا هر دو حفره بینی مسدود می شود و عمل دم و بازدم را برای فرد سخت می کند.

 • انحراف تیغه وسط به موازات بینی

در این انحراف تیغه وسط یا جداره جداکننده منحرف است ، اما این انحراف در راستای موازات بینی است. بدین ترتیب گرچه در ظاهر بینی نقص وجود دارد ، اما از نظر سیستم تنفسی مشکل یا گرفتگی وجود ندارد. از این رو طی جراحی انحراف بینی مشکل رفع می شود.

 • انحراف در حرم بینی و تیغه وسط

در این حالت ، ساختار کل بینی اعم از تیغه وسط آن کج شده است. در مشکل ساختاری مذکور ، حفره های بینی مسدود شده اند.

 • درمان های دیگر انحراف بینی

اگر انحراف کمی در بینی ایجاد شده باشد ، می توان آن را به کمک اسپری های مرطوب کننده ترمیمی ، درمان کرد. گاهی نیز بنا به تشخیص جراح بینی ، پروسه جراحی را به صورت سرپایی و به کمک بی حسی موضعی انجام می دهد. در این صورت پروسه عمل حدود 30 تا 90 دقیقه زمان می برد.

جراحی انحراف در بینی چگونه انجام می شود؟

جهت رفع انحراف بینی ، پزشکان از تکنیک باز استفاده می کنند. به طور کلی عمل بینی با دو تکنیک متفاوت باز و بسته انجام می شود. اما در عمل انحراف بینی ، تکنیک باز مرسوم تر است. در ادامه این روش حرفه ای را توضیح می دهیم.

با تکنیک باز

همانطور که از اسم روش باز ، مشخص است در طی پروسه این عمل پوست بینی باز می شود یا به عبارتی دیگر برش می خورد. برش در یک طرف بینی انجام می شود. بدین ترتیب دسترسی مستقیم ، به پزشک می دهد.

دکتر رودگری ، بهترین جراح بینی تهران  با دید مستقیم ، ساختمان بینی را بررسی کرده و انحراف آن را که ممکن است به دلیل مادر زادی یا طی اتفاق یک سانحه ایجاد شده باشد ، رفع می کند.

در این فرآیند ، غشای مخاطی که محافظ تیغه است ، به سمت بالا می رود و تیغه به جای اصلی خود باز می گردد. همچنین اگر استخوان یا غضروف اضافی وجود داشته باشد ، از ساختار بینی جدا می شود. در آخر نیز موقیت غشای مخاطی ، تغییر پیدا می کند.

در طی پروسه جراحی انحراف بینی با روش باز ، سلامتی متقاضی باز می گردد و انحراف ظاهری که سبب عدم تقارن صورت شده بود نیز رفع می شود.

علائم سپتوم کج قبل از عمل انحراف بینی

 • خونریزی های پی یا پی بینی
 • عدم خواب راحت
 • کاهش حس بویایی
 • ایجاد ترشح در پشت گلو و حلق
 • سردرد
 • عفونت گوش
 • آپنه خواب
 • عدم تنفس صحیح
 • خر و پف
 • مواجه با مشکل سینوسی

از کجا بفهمیم که انحراف بینی داریم ؟

تیغه بینی همانند دیگر اجزای بدن تا رسیدن به سن بلوغ در حال رشد و تکامل است. به علت اینکه در بینی چندین واحد غضروف سازی و استخوان سازی فعالیت دارند ، در برخی مواقع فعالیت یکی از این واحد های ساخت غضروف افزایش یا کاهش پیدا می کند که موجب می شوند ساختار و ساختمان بینی در ناحیه تیغه دچار اختلال گردد و به یک سمت منحرف شود. دقت داشته باشید انحراف بینی همیشه در ظاهر نمایان نمی شود در برخی موارد انحراف تیغه بینی بعد از معاینات و در پی یکسری اختلالات مشخص شده است.

نحوه تشخیص سپتوم کج قبل از جراحی انحراف بینی

در صورتی که علائم ذکر شده را درخود یا عزیزانتان مشاهده کردید ، نزد پزشک متخصص مراجعه کنید. بهترین دکتر تهران با استفاده از دستگاه آندوسکوپ ، ساختار داخلی بینی را بررسی می کند. در صورتی که سپتوم بینی انحراف داشته باشد ، موضوع را اطلاع می دهد.

گاهی نیز بر اساس تشخیص پزشک ، بیمار نیازمند سی تی اسکن است. این عکس برداری ، ساختار بینی را به صورت کامل نشان می دهد.

جراحی انحراف بینی

عوارض جراحی انحراف بینی

سپتوپلاستی یا عمل انحراف بینی ، اگر درست و اصولی انجام شود ، عوارض کوتاه مدت و طبیعی دارد که با انجام مراقبت های بعد از جراحی بینی ، رفع می گردد. اما در صورتی که در انتخاب پزشک خود دقت نکنید ، ممکن است با عوارض بلند مدتی نیز مواجه شوید. اما عوارض کوتاه مدت این فرآیند شامل موارد زیر هستند:

 • تورم بینی
 • ایجاد کبودی (در همه افراد دیده نمی شود.)
 • سرگیجه (ناشی از عوارض بیهوشی)
 • حالت تهوع

توجه !

جهت جلوگیری از مواجه با عوارض بلند مدت نظیر موارد زیر ، پیشنهاد می دهیم در انتخاب بهترین جراح بینی تهران خود دقت کنید و مراقبت های بعد از پروسه مذکور را به درستی انجام دهید. عوارض بلند مدت این پروسه شامل موارد ززیر است:

 • عدم تقارن در بینی
 • عدم رفع کامل انحراف
 • آسیب به حس بویایی

چرا بایستی سپتوپلاستی انجام دهید ؟

مزایا و کاربرد های بسیاری این عمل به همراه دارد در زیر یکسری از آن ها را مرور می کنیم :

 • بهتر شدن حالت تنفس : آزاد سازی انسداد های پیش آمده به دلیل انحراف در تیغه بینی سبب می شود راه تنفس فرد نیز بهتر گردد.
  بهبود حس بویایی : در واقع بهتر شدن مسیر تنفس به کیفیت حس بویایی نیز مربوط است
  کاهش عفونت سینوسی : یکی از رایج ترین ایراداتی که اشخاص دارای انحراف بینی از آن رنج میبرند و موجب آزار آن ها گردیده است عفونت سینوس ها می باشد. که با باز شدن مجاری بینی و تخلیه آن ها دیگر همچین اختلالی رخ نخواهد داد.
  خواب بهتر : در مواردی که مشکلات تنفسی دارند طبیعتا در نحوه خوابیدن آن ها نیز اثر میگذارد که با بهتر شدن مجاری تنفسی کیفیت خواب آن ها نیز بهتر خواهد شد.

آیا درد جراحی انحراف بینی بعد از عمل زیاد است ؟

همانطور که اطلاع دارید در پروسه برطرف کردن انحراف بینی ، دکتر از بیهوشی عمومی استفاده کرده و در حین عمل فرد در بیهوشی به سر برده و روند به پایان می رسد. در نتیجه شخص در موقع انجام اصلاحات خواسته شده دردی را حس نخواهد کرد. در دوره نقاهت مقدار کمی درد را به همراه دارد که از عارضه های طبیعی عمل بینی به حساب می آید و با مصرف مسکن های تجویز شده می توان میزان درد بعد از عمل انحراف بینی را تحمل کرد.

هزینه سپتوپلاستی

هزینه عمل سپتوم کج بسته به شرایط مختلف ، هزینه های متفاوتی دارد. تعیین هزینه این پروسه جراحی به موارد زیر بستگی دارد:

 • میزان انحراف بینی
 • جنس بینی
 • آزمایش های لازم
 • دستمزد پزشک
 • ناحیه جغرافیایی
 • هزینه کلینیک یا بیمارستان انتخابی

بدین جهت جهت اطلاع از قیمت دقیق ، پیشنهاد می دهیم ابتدا جراح مورد نظر خود را انتخاب کنید ، سپس از راه شبکه های اجتماعی یا مراجعه حضوری به صورت مستقیم هزینه عمل را از وی جویا شوید.

آیا بیمه هزینه جراحی انحراف بینی را پرداخت می کند؟

به طور کلی بیمه اکثر پروسه های درمانی را تحت پوشش خود قرار داده است. همچنین این جراحی نیز ، نوعی عمل درمانی است که جهت بازگشت سلامت بیمار انجام می شود. از این رو ممکن است بیمه هزینه این فرآیند را تقبل کند.

اما اگر متقاضی علاوه بر سپتوپلاستی ، تقاضای رینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) نیز داشته باشد ، اوضاع متفاوت است و بیمه برای انجام این پروسه هزینه ای تقبل نمی کند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *

دکتر سارا رودگری در شبکه‌های اجتماعی


دکتر سارا رودگری در شبکه‌های اجتماعی